מה החוק אומר על תאונת פגע וברח

bicycle-and-silver-colored-car-accident-on-the-roa-2021-08-30-03-50-22-utc (1)
תוכן עניינים

תאונת פגע וברח היא אירוע קשה ומצער לכל המעורבים, אבל מתי בעצם מוגדרת תאונה כתאונת פגע וברח? על פי החוק במדינת ישראל, אם נהג מעורב באיזשהי צורה בתאונה בה נפגע הולך רגל או נהג אחר, עליו תמיד לעצור ולנסות לסייע לנפגעים. נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים שכזו, ולא עצר להגיש עזרה, ונתפס, מוגדר כנהג שהיה מעורב בתאונת פגע וברח ועומד בפני עונש מאסר וקנס.  לצערנו, בעשור האחרון, חלה עלייה במקרים של תאונות מהסוג הזה. במקרים של תאונות דרכים, קלות או קשות, הנפגע או הנפגעים רשאים להגיש תביעה בגין פיצויים נגד חברת הביטוח.

איזה עונש עלול לקבל נהג שהיה מעורב בתאונת פגע וברח?
הענישה במקרה של תאונת פגע וברח מתחלקת לשלוש רמות עבירה. בכל מקרה בו הייתם מעורבים בתאונה מסוג זה חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורתי או עורך דין נהיגה בשכרות.

  1. רמה קלה של עבירת הפקרה לאחר פגיעה – במקרה כזה מדובר על נהג שלא עצר לאחר שהיה מעורב בתאונה, בזירת התאונה או באיזור קרוב, לא ניסה לסייע לנפגעים או ליצור קשר עם גורמים אחרים לעזרה, וזה כשהוא יכול להניח שיש נפגעים בעקבות התאונה. במקרה כזה הנהג יכול לקבל עונש של עד שלוש שנות מאסר בנוסף לפסילת רשיונו, קנס כספי ועוד.
  2. רמה בינונית של עבירה של הפקרה לאחר פגיעה – במקרה הזה מדובר על מעורבות בתאונה ואי הגשת סיוע כאשר ישנה ידיעה שכנראה ישנם נפגעים בתאונה ומתוך מחשבה פלילית הנהג אינו מסייע. עבור עבירה מהסוג הזה ניתן לקבל עונש מאסר ארוך יותר של עד שבע שנות מאסר ועונשים נוספים כמו פסילת רשיון, קנס וכדומה.
  3. רמה חמורה של עבירה של הפקרה לאחר פגיעה – במקרה כזה התאונה הובילה למוות או לחבלה חמורה של הנפגעים, כאן העונש החמור ביותר שיכול להגיע ל-14 שנות מאסר ועונשים נוספים.

נפגעתי בתאונת פגע וברח את מי אני תובע?

אחת השאלות היותר נפוצות שעולות בהקשר הזה של תאונה זו, היא את מי תובעים. אז הרי בעיקרון, הזהות של הרכב והזהות של הנהג לרוב לא ידועים ואז ניתן לתבוע את הביטוח. העניין הוא שקיים תאגיד ציבורי מכונה קרנית קרן לפיצוי עבור נפגעי תאונות דרכים, אך היא מממנת רק חלק יחסי מהפרמיה של  הביטוח ואך ורק במקרים של נזקי גוף. למעשה, התפקיד של הקרן הזו היא להעניק פיצוי לנפגעים רק כאשר הנוהג שגרם לתאונה לא ידוע. חשוב להבין שבמקרים רבים הנתבעים לא מקבלים פיצויים, זאת משום שנדרשות כל מיני הוכחות וכל מיני תהליכים בירוקרטיים מורכבים. לכן, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות במידה ונפגעתם בתאונת פגע וברח, ואין אתם יודעים מי הוא הנהג, הוא לפנות לעורך דין מקצועי בתחום הזה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: