נהיגה תחת השפעת סמים – כל המידע הדרוש

נהיגה תחת השפעת סמים
תוכן עניינים

כותבת ועורכת המאמר:  עו"ד דנה דוד –  מתמחה בדיני התעבורה

בילית במסיבה עם חברים, אשר בסיומה עלית על הרכב ונתבקשת ליתן בדיקה לגילוי סם? מה עושים מכאן? איך מתנהלים באופן נכון? למי פונים? מה העונש אשר עלול להגזר עליך וכיצד אפשר לצאת מזה

כל התשובות במאמר שלפניך.

תחילה ארגיע ואציין, כי לא מעט מקרים בהם נהג חשוד בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, אינם סוף פסוק. כלומר, לא בכל מקרה, חשד לנהיגה תחת השפעת סמים, מייד מתייגת אותך כעבריין מועד ורשיונך ישלל ולא בכל מקרה, כתב האישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים, סופו להסתיים בהרשעה.

עם זאת, אל לך לזלזל בכתב אישום של נהיגה תחת השפעת סמים ולראיה, אף המחוקק רואה בעבירה זו כעבירה חמורה וקבע, כי הרשעה בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, דינה עונש מינימלי של שנתיים פסילה בפועל וסנקציות נוספות בהן מאסר על תנאי, ניקוד לחובתך, וקנס כספי לא מבוטל.

לעניין "עונש מינימום", על מנת להסבירו אתן את הדוגמא הבאה: עבירה אשר ציין המחוקק, כי הינה עבירה אשר טומנת בחובה עונש מינימום, הינה עבירה שאם תורשע בה, העונש הנמוך ביותר אשר בית המשפט ישית עליך הינו העונש המינימלי הקבוע בחוק , יהיו נסיבות חייך אשר יהיו ויהיה בי משפט רחום ככל שיהיה ומעונש זה, אפשר רק להחמיר, לא עלינו.

אם כך, מה עליך לעשות?

לאחר אירוע האכיפה של עבירה בגין נהיגה תחת השפעת סמים, הנך אמור להיות מזומן לשימוע קצר לשם טיעון טענותיך על ידי קצין משטרה. השימוע, יכול להתקיים בסיום האירוע בשטח או יכול להתקיים עד 72 שעות לאחר האירוע גאולם חייב להעשות על ידי קצין משטרה בדרגה המצוינת בחוק.

ראשית, הדבר הנכון ביותר יהיה לפנות לעורך דין אשר מתעסק בתחום התעבורה. בין אם לפני מועד השימוע אשר יבוצע לך בתחנת המשטרה, על ידי קצין ובין אם אחריו.

נשאלת השאלה, מדוע רצוי להקדים ולהתייעץ עם עורך דין עוד טרם השימוע שנעשה לך, באם ייחסו לך עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים? התשובה הינה, כדי לקבל את ההכוונה הנכונה ביותר עבורך עוד בהליך מוקדם אשר עלול להשפיע על ההליך המאוחר בבית המשפט, עליו ארחיב בהמשך.

מהו הליך השימוע בנהיגה תחת השפעת סמים?

זהו הליך מנהלי, בו כאמור, הינך מזומן לקצין משטרה, לטעון טענותיך לעניין פסילת רשיון נהיגה מנהלית בת 30 יום (או 60 יום במקרה בו לעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים מצטרפת עבירה של גרם תאונת דרכים).

שימוע נוסף יכול להתקיים גם לעניין הרכב אשר בו בוצעה העבירה לכאורה. קרי, לקצין המשטרה שיקול דעת האם להחרים את הרכב בו בוצעה העבירה למשך 30 יום או לאו.

באם אינך מרוצה מהחלטת השימוע, קרי, קצין המשטרה החליט להחרים את הרכב נשוא העבירה ו/או רשיונך, הנך רשאי להגיש בקשה מיוחדת לבית המשפט המתאים (בית משפט לתעבורה באיזור השיפוט בו בוצעה העבירה) וזאת על מנת לבקש מבית המשפט להשיב לידך את רשיונך ו/או הרכב עקב טעות בשיקול הדעת של הקצין.

היה ולא עלה בידך להתייעץ עם עורך דין המתמקצע בתחום התעבורה, בשלב אירוע האכיפה עצמו או בהליך השימוע, מומלץ ביותר, לכל הפחות לצור קשר עם עורך דין המתמחה בתחום, לאחר סיום אירוע האכיפה / השימוע וזאת על מנת לדעת כיצד עליך לפעול בשלב הבא והקריטי לשם שמירת רשיונך.

אכיפה בשטח נהיגה תחת השפעת סמים – לאלו פרטים עליך לשים לב

התנהלות השוטרים באירוע האכיפה בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, הינה חשובה ואף מכריעה. באירוע זה , על השוטרים אשר אוכפים את העבירה של נהיגה תחת סמים , לפעול על פי הנהלים ועל פי הוראות החוק בעת נטילת בדיקת השתן ו/או הדם ולדייק בכך. על אי עמידה ונהלים ודרישות החוק באכיפה של נהיגה תחת השפעת סמים, ישנה פסיקה עניפה אשר עורך דין המתמצא היטב בחוק ורווי נסיון בתחום, ידע לנהל את תיקך בצורה מדוייקת וחכמה.

היה ובעת אכיפת העבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, השוטרים אשר נכחו באירוע, לא פעלו על פי הנדרש, החל מביצוע בדיקת המאפיינים, עובר דרך ביצוע הבדיקה וכלה בחתימה על הטפסים הנכונים, הדבר ישמש בבוא היום, לטובתך בבית המשפט ואף יכול להביא לזיכוייך מעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים.

אני שומעת פעמים רבות מלקוחותיי, כי הם לא ראו דבר חריג באירוע, אולם, לא בכך נמדדות הראיות, רחוק מכך. ראיות התביעה המשטרתית, כוללות חומר חקירה מלא הכולל מסמכי הבדיקות אשר נלקחו, שרשרת הסם אשר בוצעה, מזכרי השוטרים וכיוצ"ב. החומר מצוי בתחנת המשטרה ולא נשען כמו שרבים חושבים על אותו דף מקומט אשר מוגש לנהג בסופו של האירוע.

מה מומלץ שלא לעשות במועד אכיפת עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים?

נהג אשר חשוד בנהיגה תחת השפעת סמים, אמור להיות תחת השגחה של לכל הפחות שוטר יחיד. ישנם נהגים אשר לא מקבלים את המעמד הלא נעים ולעיתים משתוללים, צועקים ומגדפים את השוטרים אשר הם מצויים תחת משמורתם.

שים לב, כי השוטר יכול לייחס לך, בנוסף לעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, גם עבירה של העלבת עובד ציבור ולייחס  לך סעיף אישום נוסף. אינך מעונין בתוספות אלו.

כמו כן, נהגים רבים אשר אינם צורכים סם, אולם, צורכים תרופה שלחששם עלולה להתחזות כסם, חוששים מאמינותה של בדיקת שתן ומעדיפים לסרב לבדיקה.

במקרים כאלו, שים לב, כי עבירה של סירוב להבדק, הינה עבירה בפני עצמה ובתי המשפט רואים בסירוב להבדק כנהיגה בהשפעת סמים בכמות גבוהה.

לחלופין, לא הייתי ממליצה גם להודות במועד האירוע בגין נהיגה תחת השפעת סמים, שכן, רבות הפעמים כי אינך יודע בוודאות, כי אכן יש בגופך כמות סם האסורה על פי חוק. הודיה בשלב זה עלולה לשמש כנגדך בבית המשפט.

בדיקת דם – האם חובה לאשר לך לבצע בדיקת דם במקום בדיקת שתן לגילוי סמים?

על השוטר אין חובה לאשר לך לבצע בדיקת דם אשר תחליף את בדיקת השתן. אתה רשאי מיוזמתך לפנות למקום פרטי מייד בתום האירוע ולבצע בדיקת דם לגילוי סמים. בבוא היום, יתכן כי הדבר יסייע לך בבית המשפט.

בסיום הליך השימוע, בחר הקצין לפסול את רשיונך ל-30 יום. האם תוכל לשנות את רוע הגזרה?

כן. על פי החוק, הנך רשאי להגיש בקשה מיוחדת לבית המשפט המתאים, שם יתקיים דיון במעמד המשטרה ובמעמד עורך דינך תוף 5 ימים ממועד בקשתך. בית המשפט רשאי להשאיר את הפסילה על כנה, לקצר את הפסילה או לבטלה לחלוטין.  אולם, לא בכל מקרה נבחר להגיש בקשה לביטול הפסילה המנהלית ויש לבחון כל תיק סמים לגופו.

בקשה לפסילה עד תום ההליכים בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים

ישנם מקרים, בהם הנהג מואשם בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים בכמות גבוהה ו/או שמא בנוסף לאישום של נהיגה תחת השפעת סמים, קיים אישום של גרימת תאונת דרכים ו/או כאשר מדובר בנהיגה תחת השפעת סמים שלא בפעם הראשונה. במצבים שכאלה, יתכן והמשטרה תבקש מיוזמתה, כי הפסילה המנהלית, אותה גזר עליך קצין המשטרה במועד השימוע, לא תסתיים ב-30 הימים, אלא תמשך לאורך כל ההליך המשפטי המתנהל בבית המשפט בעניין תיקך.

במצב שכזה, עורך דינך רשאי להתנגד לבקשת המשטרה. כלומר, אין זה אומר, כי אם המשטרה ביקשה מבית המשפט להשית עליך פסילה עד תום ההליכים שיתקיימו בבית המשפט בקשתה תתקבל. יש לציין, כי הטענות לדחיית בקשת המשטרה יהיו משפטיות ברובן.

כתב אישום בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים – מהם השלבים בתהליך?

כאשר שוטר מוסר לך את אותו זימון לדין, בעצם מוגש כנגדך כתב אישום בגין עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים. כעת עליך או על עורך דינך להתייצב בבית המשפט .

השלב הראשוני, נקרא שלב ההקראה. כשמו כן הוא, במועד זה, בית המשפט, לכאורה, מקריא לך את כתב האישום נגדך. בפועל, בעבירה של נהיגה תחת המשפעת סמים, נאשמים מיוצגים על ידי עורך דין לתעבורה המתמצא בתחום ועורך הדין מופיע בבית המשפט במקומם ומודיע, בשלב זה לבית המשפט אם מרשו מודה באישום של נהיגה תחת השפעת סמים או כופר בה.

בשלב זה, ניתן כבר יהיה להתנהל בתיק ואף להגיע להסדר טיעון ובלבד אם יהיה זה נכון לתיק(!). יש לציין, כי ברוב המקרים, לא נכון יהיה להגיע להסדר טיעון בשלב זה, אלא לעיתים, דווקא יהיה נכון להגיע לשלב ההוכחות.

בשלב ההוכחות, עורך הדין רשאי לחקור את השוטרים אשר אכפו את האירוע ולהציג לבית המשפט את הראיות ומחדליהן.

חשוב לזכור, כי חובת ההוכחה היא של המשטרה ועל עורך הדין של הנהג להפריכה.

מדוע עלי לפנות לעורך דין בעבירה של נהיגה בשכרות?

כאשר מוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, הסיכון לאבד את רשיונך לתקופה משמעותית – הינו גדול. שכן, כפי שציינתי תחילה, מדובר בעבירה אשר המחוקק גזר בגינה עונש מינימום של שנתיים פסילת רשיון וסנקציות נוספות. כלומר, גם אם בית המשפט מאד ירצה להתחשב בנסיבותיך האישיות, הוא לא יוכל להפחית את עונשייך משנתים פסילת רשיון כל עוד כתב האישום עומד על כנו ותורשע בו. סיבה נוספת לפנות לעורך דין לתעבורה בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים הינה גם היא פשוטה: כפי שרופא מומחה לתחום רפואי מסוים יעשה את העבודה הטובה ביותר בתחום, כך גם עורך דין המומחה בתחום התעבורה, יביא אותך לתוצאה הטובה ביותר בתחום התעבורה ויחסוך ממך פסילת רשיון לחודשים ארוכים ואף למעלה מכך.

מה עושים על מנת להגיע לזיכוי בעבירה של שכרות

זיכוי מעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, הינו אפשרי בהחלט. בסך הכל מדובר בראיות משפטיות אשר על התביעה לבססן היטב, על מנת שבית המשפט יוכל להרשיע אותך. ככל שישנן בעיות ראייתיות כפי שישנן בכל תיק סמים, הרי שלבית המשפט יהיה קשה להרשיע נהג כאשר קשה לבסס הרשעתו. מטרתו של עורך דין טוב, הינה לעורר את הספק באשר לביצוע העבירה של נהיגה תחת השפעת סמים.

לסיכום

אל תוותר על זכותך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום התעבורה ובפרט נהיגה תחת המשפעת סמים, בטרם הגעה לבית המשפט.

סעו בזהירות

האמור לעיל, אינו מהווה חוות דעת משפטית או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום דיני התעבורה.

עורך דין המכון הרפואי ונוטריון דנה דוד מייצגת בהצלחה על 10 שנים, נאשמים בעבירות תעבורה. בעלת ניסיון עשיר בניהול תיקי שכרות בבתי המשפט לדיני התעבורה וכן בניהול משא ומתן מול התביעה המשטרתית.

ליצירת קשר ללא התחייבות חייג: 077-30-11-521

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: